Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

İrem Altuğ - Biyografi

Irem Altug 15 Eylül 1980 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Acıbadem İlkokulu’nda, orta ve lise eğitimini ise Ümraniye Anadolu Lisesi’nde tamamladı.
Çocukluk yıllarında televizyona olan merakının ardından 1988 yılında “TV’de 7 Gün” dergisinin düzenlediği reklam yıldızı yarışmasına katıldı ve kendi yaş kategorisinde birinci oldu.

ye-bi-2 Kamera önü tecrübesine reklamlarda oynayarak başladı ve oyunculuk konusunda eğitim amacıyla Beyazıt İl Halk Eğitim Kütüphanesi tarafından organize edilen “İstanbul Kültür Oyuncuları”çocuk oyuncu topluluğuna katıldı ve  sene boyunca Adnan Tonel, Gökhan İçöz, Ahmet Yirmibeş ve Ayla Algan gibi hocalardan oyunculuk eğitimi aldı.
 
Aynı çatı altında her yıl düzenlenen Şehir Tiyatroları Çocuk Şenlikleri’nde “Yanlışlıklar”, “Yedi Renkli Okul”, “Pinokyo”, “Vitamin”, “Oyuncağım Sevgi Olsun” isimli oyunlarda oynadı. 94 yılında Gülriz Sururi Tiyatrosu’nda “Küçük Prens” adlı oyunda yer aldı.

ye-bi-3 88’den 98 yılına kadar 40’a yakın reklam filminde (Tan Gazetesi, Topik Şeker, Türk Ticaret Bankası, Rama Margarin, Sana Margarin, TAT Salça, Hürriyet Gazetesi, Sabah Gazetesi, Gumby Sakız, Anadolu Sigorta, Poloroid, Sümerbank, Şişecam, İpana, Ülker Pay Kek, Ülker Bisküvi, Sacha Çanta, Printemps) kamera önüne geçti.
Tiyatro eğitiminin yanı sıra Azeri dans hocası Kahraman Nesirov’dan üç sene boyunca dünya halk dansları, Amerikan Step dansı ve salon dansları eğitimi aldı.

ye-bi-41989 yılında Halit Refiğ’in yönetmenliğini üstlendiği “Karılar Koğuşu” filminde çocuk oyuncu olarak Kadir İnanır ve Hülya Koçyiğit gibi sinema oyuncularıyla aynı sahneyi paylaştı. Aynı yıl Sami Akın’ın yönettiği “Zirvenin Bedeli” adlı sinema filminde Selin Dilmen’in küçüklüğünü canlandırdı. 1992 yılında, yönetmenliğini Hülya Alp’in üstlendiği “Bir Yılbaşı Düşü” isimli televizyon filminde yer aldı.

Irem Altug 1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı’nı kazandı. İki sene boyunca Zeliha Berksoy, Müşfik Kenter, Cihan Ünal ve Murat Karasu gibi ustalardan ders aldı. 2000 yılında oyunculuk eğitimini Amerika’da sürdürmeye karar verdi.

San Francisco State Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde Yukihiro Goto, Jo Tomalin, Joel Schechter, Barbara Ebel, Anda Hall gibi farklı etnik kökenli hocalardan ders alarak oyunculuk eğitimini tamamladı.

ye-bi-6 Amerika’da kaldığı  6 sene boyunca, çeşitli bağımsız uzun ve kısa metraj filmlerde rol aldı. Bunların içinde Max Slomoff'un yönettigi, Ari Zagaris ve jennifer Siebel ile rolleri paylaştığı “Genereating Delusion”Luis Hernandez’in yazıp yönettiği korku filmi “Age Sex Location” ve Jonathan Flinker ve Noel Diaz'ın yönettikleri “Jinx” isimli bağımsız film oldu. 2004 yılında Dynamic Repertory Theatre topluluğuna katıldı, Jay Levin’in yazdığı "Eye" adlı oyunda yer aldı.

Irem AltugOyunculuğun yanısıra dans eğitimini de sürdüren Altuğ, San Fransisco’da kaldığı yıllarda Mary Sano Dance Studios ve Studio Danzhaus okullarında dans dersleri vererek çeşitli atölyeler düzenledi. Aynı zamanda San Francisco Gay Pride Parade, Women in The Arts, Capella Arts Center, Unauthorized Rolling Stones, Spasso, Black and White Ball, Boomish Dance Show, Thunder Valley Casino gibi etkinliklerde dans gösterilerinde yer alan Altuğ, Santana’nın "Why Dont You" ve "Nothing At All" ile The End grubunun "Her-Inamorata" müzik kliplerinde dans etti.

ye-bi-8 2004 yılında Ahmet Ümit’in aynı adlı kitabından uyarlanan,  "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"  isimli diziden aldığı teklif üzerine İstanbul’a geldi. TRT 1 için hazırlanan Cevdet Mercan’ın yönetmenliğini yaptığı polisiye dizide, komiser Zeynep karakteriyle Çetin Tekindor ve Nejat İşler’le başrolleri paylaştı.

 2006 yılında Kanal D’de yayınlanan, Aydın Bulut’un yönettiği "Ihlamurlar Altında" dizisinin son kırk bölümünde oynayarak izleyiciye kendisini sevdirdi. Eski Türk filmlerindeki naif aşk hikayelerini konu alan dizide, bir kaza sonucu hafızasını kaybeden, sonradan kimliği ortaya çıktığında ikilemler yaşayan Feride karakterini canlandırdı.

Irem Altug Aynı sene Semir Aslanyürek’in senaroyusunu yazıp yönettiği "Eve Giden Yol 1914" dönem filminde rol aldı. 1.Dünya Savaşı sırasında Antakya’da geçen gerçek bir hikayeden kurgulanmış bu dönem filminde, Metin Akpınar’ın oynadığı Reşat Ağa karakterinin genç ve hırslı karısı İffet rolüyle ikinci kez beyaz perdede boy gösterdi.

ye-bi-10 2007 yılında Star TV kanalı için hazırlanan "Vazgeç Gönlüm" isimli televizyon dizisinde,  başrolde oynadı. Nostaljik bir aşk hikayesi tadında çekilen dizide, bu kez varlıklı bir ailenin avukat kızı olan ve farklı bir sosyal sınıfa ait Salih’e vazgeçemediği bir tutkuyla bağlanan, ailesini, değerlerini, aşkını ve geçmişini sorgulayan Bahar Hanoğlu karakteriyle izleyicilerin karşısına geçti.

ye-bi-11 2008 yılında Sulhi Dölek’in aynı adlı romanından uyarlanan, Mazhar Alanson ve Güven Kıraç’ın başrollerini paylaştığı "Kirpi" isimli komedi filminde Çiğdem karakterini canlandırdı.

2009 yılında ARD Alman kanalı için çekilen, Michael Kreindl’in yönettiği, Türk Alman ortak yapımı olan "Boğaziçi’nde Cinayet" isimli televizyon filminde Saime Soydan karakterini oynadı.

Irem Altug Aynı yıl çekimleri tamamlanan, Ertekin Akpınar’ın yazıp yönettiği, gerçek bir hikayeden uyarlanan başrollerini Cem Davran, Hakan Gerçek ve Bülent Şakrak ile paylaştığı "Melekler ve Kumarbazlar" sinema filminde ise Zeynep karakterini canlandırdı. Geçmişlerini 99 depreminde kaybeden bir grup insanın birbiriyle kesişen dramatik öykülerini konu alan filmde, geçmişle gelecek arasında sıkışmış varlığının anlamını bulmaya çalışan ve gerçek bir karakter olan Zeynep’i canandırdı.

 

hakkinda132011 yılında yeni bir polisiye dizi "Kayıp Aranıyor" ile ekranlara geri döndü. Gerçek kayıp vakalarının senaryolaştırıldığı "Kayıp Aranıyor" dizisinde; çocuk şubeden kayıp şubeye tayin edilen Asya Selimoğlu isimli bir kadın polisi canlandırdı ve başrolleri Levent Üzümcü ile paylaştı.

2011 yılında gösterime girecek olan, senaryosunu ve yönetmenliğini Ümit Ünal’ın üstlendiği “Nar” isimli sinema filminde; Serra Yılmaz, Erdem Akakçe ve İdil Fırat ile rolleri paylaştı.

hakkinda14Oyunculuğun yanı sıra, kısa öyküler ve senaryolar yazan İrem Altuğ; “Direk Aşk” isimli bir kısa film senaryosu yazdı ve yönetmen Ertuğ Tüfekçioğlu ile birlikte "Direk Aşk" filminin yapımcılığını üstlendi. Mutsuz bir kadının hiç beklemediği bir anda aşık olmasını anlatan bu traji komik kısa film ile Cannes Film Festivali kapsamında düzenlenen “ Short Film Corner” a katıldı.

Brooklyn International Film Festivali'nde ve Indianapolis International Film Festivali'nde yarışan “Direk Aşk” Indianapolis Film Festivali'nden dünya sinemasında 2011 yılının "En İyi Kısa Film Ödülü"nü getirdi.

hakkinda15Ümit Ünal’ın yönettiği “NAR” filmindeki performansıyla 17. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödüllerinde “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” dalında aday oldu.

CV

Saç: Kahverengi
Göz: Kahverengi
Boy: 1.65
Kilo: 50

Devamı

Nostalji

Ne kadar yaklaşsam da her yaklaştığımda bir o kadar uzaklaştığımı hissettiğim bir iş bu; ne kadar yorulsam da, üzülsem de, yalnızlaşsam da seviyorum. Hem de çok...

Devamı

Anket

İrem Altuğ'u hangi rolde daha çok sevdiniz ?

Nar Teaser